Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność poinformować, że część projektu Horyzont 2022 pt. „United in Narrative Diversity? Cultural (Ex-)Change and Mutual Perceptions in Eastern and Western Europe at the threshold of the digital age” realizowana będzie na Wydziale Nauk Społecznych.
Temat projektu, który uzyskał finansowanie:
United in Narrative Diversity? Cultural (Ex-)Change and Mutual Perceptions in Eastern and Western Europe at the threshold of the digital age
Horizon Europe (HORIZON)
Project: 101095171 — NARDIV
Konkurs: HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01-03 — The role of perceptions, formed by traditions, values and beliefs, in shaping European societies and politics in the 21st century
Realizacja projektu rozpocznie się w 2023 r. i będzie trwała 36 miesięcy. Konsorcjum kieruje prof. Nicole Coline z Uniwersytetu Aix-aux – Provance. W skład konsorcjum wchodzi 14 partnerów, w tym Uniwersytety:
1.Universite D'aix Marseille
2. Uniwersytet Wrocławski
3 Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg
4. Universiteit Van Amsterdam
5. Universitatea Din Bucuresti
6. Uniwersytet Szczecinski
oraz 8 partnerów spoza akademii:
7. Stichting Duitsland Instituut Bij De Universiteit Van Amsterdam
8. Romanian Cultural Institute
9. Goethe-Institut Ev
10. Institut Français De Roumanie
11. Protisvalor Mediterranee
12. Office Franco-Allemand Pour La Jeunesse (Ofaj)
13. Globsec
14. Eufrak-Euroconsults Berlin
Koncentrując się na konfrontacji Wschód-Zachód, projekt ten bada możliwości budowania transnarodowych relacji w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, jako jednego z filarów dyplomacji kulturalnej. Biorąc za podstawę sześć krajów europejskich– Francję, Niderlandy, Niemcy, Polskę, Słowację i Rumunię – bada wzajemne postrzeganie na wschodzie i zachodzie Europy przez pryzmat komunikacji międzykulturowej.
W ramach projektu naukowcy i praktycy z instytutów kultury, artyści i przedstawiciele przemysłów kreatywnych połączą siły, aby przyjrzeć się bieżącym trudnościom, od rozbieżnych interpretacji wydarzeń historycznych, po wyzwania rewolucji mediów cyfrowych. Celem jest opracowanie nowych strategii, konceptualizacja i pobudzenie spotkań międzykulturowych, i wymiany między Wschodem i Zachodem. Wyniki tej współpracy mają na celu a) wzmocnienie sektora dyplomacji kulturalnej poprzez wzmocnienie roli instytucji dyplomacji kulturalnej jako mediatorów transnarodowych wartości europejskich; b) wskazanie na najlepsze i najgorsze praktyki w celu opracowania zaleceń dotyczących nowych podejść i strategii, w tym medialnych. Projekt wspiera inkluzywną koncepcję dyplomacji kulturalnej, aby przeciwdziałać populistycznym dyskursom i promować europejską narrację, z uwzględnieniem zróżnicowania dziedzictwa kulturowego.
Prof. dr hab. Beata Ociepka z Pracowni Badań nad Dyplomacją Publiczną (Instytut Studiów Międzynarodowych) na Wydziale Nauk Społecznych będzie kierowała pracami jednej z grup roboczych projektu (WP 3). W badaniach weźmie udział także dr Julia Trzcińska z Instytutu Politologii WNS.
Część projektu realizowana na Wydziale Nauk Społecznych ma na celu ujawnienie elementów postkolonialnych w relacjach między różnymi podmiotami państwowymi i niepaństwowymi w dziedzinie dyplomacji kulturalnej w Europie i w debatach medialnych. Członkowie WP3 połączą metody z badań historii Europy, przede wszystkim stosunków francusko-niemieckich i polsko-niemieckich, z analizą polityki zagranicznej (z naciskiem na dyplomację kulturalną i publiczną jako narzędzia polityki zagranicznej) i studiami nad mediami i komunikacją. W celu analizy wzajemnego postrzegania WP3 bada narracje i ramy interpretacyjne, zarówno w bieżących debatach, jak i w przypadku polityki pamięci we Francji, Niemczech i w Polsce. W oparciu o teorię postkolonialną ta część projektu skupia się na pytaniu, w jaki sposób relacje władzy i ustalone praktyki wpływają na dyplomację kulturalną w takich dziedzinach jak komunikacja strategiczna (strategiczne narracje wdrażane w komunikatach dyplomacji kulturalnej), konflikty dotyczące pamięci i dziedzictwa kulturowego oraz programy wymiany dwustronnej.