Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wykład „Wojsko Polskie w działaniach poza granicami państwa”

Wykład „Wojsko Polskie w działaniach poza granicami państwa”

W dniu 9 maja odbył się zorganizowany dzięki staraniom pracowników Zakładu Polityki Zagranicznej RP, Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem oraz studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego wykład Wojsko Polskie w działaniach poza granicami państwa”. Przeprowadzili go pracownicy Zespołu Edukacji i Tradycji Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa chor. rez. Andrzej Korus i chor. rez. Mariusz Sybilski. Ze strony ISM organizatorami byli dr Marcin Szydzisz i dr Michał Piekarski

W toku wykładu, bogato ilustrowanego materiałami filmowymi i zdjęciami, przedstawiono historię pojęcia weteran, odwołując się także do roli weteranów w życiu społecznym II Rzeczypospolitej. Następnie omówione zostały misje zagraniczne w których brali udział żołnierze Wojska Polskiego od 1953 roku, zarówno te prowadzone pod egidą ONZ, NATO jak i Unii Europejskiej. Omówiony został także status prawny weteranów działań poza granicami państwa przy czym przypomniano, że weteranami tych działań są nie tylko żołnierze ale także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i służb ratowniczych.

Niespodzianką dla zgromadzonych studentów była przeprowadzona w trakcie wykładu telekonferencja z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, płk Grzegorzem Potrzuskim i grupą żołnierzy tego kontyngentu, biorących udział w koalicyjnej operacji "Resolute Support". Studenci zadawali pytania m.in. o obecność kobiet w składzie kontyngentu, zadania PKW i warunki służby.

Na koniec spotkania oddano hołd żołnierzom poległym podczas działań poza granicami państwa.

weterani1_n6tsha_2018-09-07_13-36-26.jpgstudenci-i-weterani2_5a8442_2018-09-07_13-36-25.jpgstudenci-i-weterani_me6e48_2018-09-07_13-36-25.jpgcentrum-weterana_er6vbm