Na zlecenie Kancelarii Senatu prof. Leszek Kwieciński został poproszony o przygotowanie ekspertyzy dotyczącej senackiego projektu Ustawy o Agencji Rozwoju i Spójności. Projektowana instytucja ma za zadanie zmianę obecnego centralistycznego modelu zarządzania funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi UE w Polsce. Jej ewolucja ma wiązać się z zasadami dobrego i wielopoziomowego zarządzania (ang. good and Multi-level governance). W większym zatem stopniu ma włączać reprezentacje samorządów regionalnych i lokalnych, a także instytucje społeczno-gospodarcze w cały proces planowania, wdrażania, koordynowania, monitoringu i ewaluacji polityki rozwoju regionalnego. Jest to także przykład innowacji społecznej i instytucjonalnej w warunkach polskich dotyczącej tzw. zarządzania agencyjnego i łączącego dwa modele agencji typu pryncypał-agent i agencji powierniczej. Projektowana Agencja Rozwoju i Spójności ma wpisywać się w trzy aspekty nowego zarządzania publicznego (ang. New Public Governance):
- efektywniejsze wydawanie środków europejskich – aspekt ekonomiczny,
- potrzebę zaangażowania wielu instytucji dotychczas pomijanych lub marginalizowanych oraz zapewnienie najwyższej jakości instytucjonalnej dla wdrażanej polityki publicznej – aspekt społeczno-instytucjonalny,
- konieczność współpracy rządu z samorządem poprzez włączanie samorządu w zakresie programowania i zarządzania środkami finansowymi UE – aspekt terytorialności polityki.