Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Konferencje > Panel dyskusyjny „Wojsko i weterani – wizerunek medialny i postrzeganie społeczne”

Panel dyskusyjny „Wojsko i weterani – wizerunek medialny i postrzeganie społeczne”

     W dniu 19 marca 2018 roku, staraniem pracowników Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem i Zakładu Polityki Zagranicznej RP Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowano panel dyskusyjny „Wojsko i weterani – wizerunek medialny i postrzeganie społeczne”. Spotkanie miało na celu poruszenie spraw związanych ze statusem weteranów działań poza granicami państwa, wizerunkiem medialnym wojska i żołnierzy – z perspektywy wojska oraz mediów oraz zmianami, jakie zachodziły w postrzeganiu wizerunku wojska i żołnierzy przez ostatnie lata.

Na zaproszenie Dyrekcji ISM, udział wzięli:

- płk Szczepan Głuszczak, reprezentujący Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, weteran – rzecznik prasowy 8 zmiany PKW Irak i 9 zmiany PKW Afganistan,

- Marcin Ogdowski – dziennikarz i korespondent wojenny, portal Interia.pl,

- Reprezentanci Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa:  sierżant Janusz Raczy (weteran PKW Irak) i  sierżant Szymon Mutwicki (weteran PKW Irak i PKW Afganistan).


     Spotkanie otworzył i powitał zgromadzone osoby Dyrektor Instytutu, prof. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki. Panel moderował dr Michał Piekarski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem ISM. Obecni byli także pracownicy naukowi ISM i innych instytutów Wydziału Nauk Społecznych oraz studenci, w szczególności kierunków bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo międzynarodowe, stosunki międzynarodowe i socjologia grup dyspozycyjnych.

    Wstępem do dyskusji było wystąpienie M. Ogdowskiego dotyczące postrzegania wojska i weteranów z perspektywy korespondenta wojennego. Następnie w toku rozmowy poruszane były liczne zagadnienia, w tym budowanie wizerunku Wojska Polskiego i pozytywnych postaw społecznych wobec weteranów. Dyskutanci zwracali uwagę na narastający problem skrajnie negatywnych komentarzy pod adresem weteranów w Internecie. Omówione też zostały kampanie medialne takie jak „Szacunek i Wsparcie” czy obchody Dnia Weterana i ich wpływ na postawy społeczne. Wiele miejsca poświecono także wizerunkowi wojska i weteranów w mediach, zwracając szczególną uwagę na filmy i seriale, zarówno fabularne i dokumentalne. Konfrontowano zawarte w nich treści z rzeczywistością. Podkreślano też kwestie związane z osobistymi doświadczeniami dyskutantów, dotyczącymi scenariuszy i realizacji filmów.

Liczne pytania kierowane do panelistów ze strony publiczności, dotyczyły głównie takich problemów jak relacje żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych z ludnością lokalną, warunki współpracy z miejscowymi siłami bezpieczeństwa, działania psychologiczne oraz wsparcie miejscowych władz przez Polskie Kontyngenty Wojskowe. Wielokrotnie powtarzanym motywem, w toku trwającej ponad trzy godziny intensywnej dyskusji, był wpływ udziału polskich żołnierzy w operacjach poza granicami państwa na znaczącą poprawę jakości szkolenia i wyposażenia w całym Wojsku Polskim.



dr Michał Piekarski