W miarę jak świat przystosowuje się do „nowej rzeczywistości” zapoczątkowanej przez pandemię COVID-19 kończy się pewna epoka. Napaść Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 naruszyła reguły stosunków międzynarodowych i podważyła zaufanie do instytucji i organizacji. Atak Rosji zniszczył nadzieję, że po zimnej wojnie Europa uniknie wojny lądowej na dużą skalę, i że redystrybucja i przepływ władzy w systemie międzynarodowym będą przebiegały bez rozlewu krwi. Wyłaniający się obraz XXI wieku to czas wielkich przemian i znaków zapytania. Celem XI Konwencji PTSM była próba dyskusji środowiska akademickiego nad następującymi zagadnieniami:
- Jakie są cechy współczesnych stosunków międzynarodowych?
- Jaka będzie przyszłość nowego porządku międzynarodowego?
- Z jakimi wyzwaniami dla stabilności międzynarodowej oraz porządku regionalnego i globalnego przyjdzie się zmierzyć społeczności międzynarodowej?
Głównym celem konferencji organizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 24-25 listopada 2022 roku, była wymiana poglądów ekspertów z ośrodków naukowo-badawczych zajmujących się sprawami międzynarodowymi, którzy poruszali zagadnienia związane z dyskursem zmiany, który dominuje w myśleniu o stosunkach międzynarodowych a dynamika wydarzeń rodzić może niepewność względem przyszłego porządku międzynarodowego.
W dwudniowych obradach wzięło udział prawie 150 osób a dyskusje toczyły się w 27 panelach. Istotnym poruszanym zagadnieniem była samodzielność dyscypliny stosunki międzynarodowe. Decyzję powołaniu nowej dyscypliny naukowej Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło 27 października. Nadało to Konwencji szczególnego wymiaru, gdyż po raz pierwszy badacze mogli dyskutując o tożsamości stosunków międzynarodowych kreślić scenariusze rozwoju dyscypliny i jej perspektywy, podkreślając ciągłą interakcję między światem realnym a światem wiedzy. W przypadku dynamiki stosunków międzynarodowych istotnego znaczenia nabiera nie tylko zdiagnozowanie rzeczywistości, jej eksplanacja, ale i możliwość prognozowania możliwych scenariuszy.
Fot. Paweł Piotrowski