Seminarium magisterskie - dr hab. Katarzyna Gelles prof. nadzw. UWr
Seminarium magisterskie – stosunki międzynarodowe – dr hab. Katarzyna Gelles prof. nadzw. UWr
Celem seminarium magisterskiego jest zaznajomienie jego uczestników z warsztatem badacza oraz wprowadzenie ich w kolejne etapy przygotowania pracy dyplomowej:
- zdefiniowanie problemu badawczego,
- zebranie materiałów źródłowych,
- przystąpienie do pisania.
Seminarium magisterskie trwa cztery semestry. W pierwszym studenci zapoznają się z technikami i metodami pracy badawczej stosowanymi w naukach społecznych oraz wymogami warsztatowymi, a także opracowują konspekt pracy. W następnych semestrach seminarzyści przygotowują jej kolejne części i rozdziały, systematycznie prezentują i dyskutują wyniki badań oraz doskonalą umiejętności warsztatowe.
Wybór tematu powinien uwzględniać zainteresowania studenta, możliwości realizacji wybranego przez niego przedsięwzięcia oraz nawiązywać do obszarów badawczych promotora.
Tematyka prac powstających pod moją opieką naukową może dotyczyć następujących obszarów/zagadnień:
- szeroko pojęte niemcoznawstwo (w tym dzieje najnowsze państw tzw. niemieckiego obszaru językowego, przede wszystkim Niemiec – zarówno ich polityka zagraniczna, jak sprawy wewnętrzne: polityczne, społeczne, kulturalne i inne),
- wybrane zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej, szczególnie w okresie po 1945 r. po współczesność,
- biografie polityczne,
- społeczeństwo i polityka,
- vratislaviana,
- inne do uzgodnienia z Seminarzystą
Znajomość języków obcych, w tym j. niemieckiego jest bez wątpienia atutem, nie stanowi jednak wymogu wstępnego. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na spotkanie w terminach konsultacji lub zachęcam do kontaktu mailowego: katarzyna.gelles@uwr.edu.pl