Seminarium magisterskie - dr hab. Tadeusz Lebioda, prof. UWr
Tadeusz Lebioda tadeusz.lebioda@uwr.edu.pl
Seminarium magisterskie
Do udziału w seminarium zaproszeni są studenci niezależnie od wyboru specjalności.
Celem seminarium jest przygotowanie studenta do napisania pracy magisterskiej.
Studenci wybierają tematy prac magisterskich zgodnie z ich indywidualnymi zainteresowaniami.
Spektrum tematyczne mieścić się powinno w ramach szeroko rozumianej polityki międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej polityki XX oraz przełomu XX/XXI wieku pozwalającej na korzystanie w badaniach między innymi z materiałów internetowych. Szczegółowe zagadnienia omówione zostaną na seminarium, po zaprezentowaniu przez studenta preferowanych przez niego zainteresowań. Realizowane przez studentów indywidualne projekty badawcze dyskutowane będą również na bieżąco w trakcie konsultacji oraz drogą mailową, po dokonaniu przez studenta wyboru seminarium.
Seminarium w pierwszej części zakłada omówienie przez wykładowcę metodologii prowadzenia badań. Student dowie się w pierwszym semestrze w jaki sposób wybierać i konstruować temat pracy, jak określać zasadniczą hipotezę lub hipotezy, jak kształtować problemy badawcze, w jaki sposób układać strukturę pracy, formułować rozdziały i podrozdziały. Omawianie metodologii obejmować będzie również wyjaśnienie sposobów docierania, wykorzystywania i selekcji materiałów źródłowych zarówno elektronicznych jak i konwencjonalnych oraz literatury przedmiotu, także w postaci elektronicznej i konwencjonalnej, w oparciu o które napisana zostanie praca. Student dowie jak wygląda struktura wstępu oraz z jakich elementów powinien się on składać? Jak kształtować poszczególne rozdziały pracy oraz w jaki sposób argumentować w trakcie całej narracji. Duża uwaga poświęcona zostanie sposobom formułowania wniosków oraz ich systematyzowaniu w zakończeniu pracy magisterskiej.
Studentom przypomniany zostanie warsztat badawczy konieczny do napisania pracy. Uczestnik seminarium dowie się, jak ukształtować stronę tytułową, jak budować spis treści, w jaki sposób sporządzać przypisy (także przy korzystaniu z materiałów internetowych), jak poprawnie formatować elementy graficzne, jak je opisywać, jak sporządzać indeksy, wreszcie w jaki sposób zestawiać i systematyzować bibliografię. Omówione zostaną również zasady sporządzania aneksów. Student dowie się w odniesieniu do jakich rodzajów tematów aneksy są potrzebne a do jakich ich stosowanie nie jest konieczne.
W kolejnych semestrach seminarium konceptualizacji podlegać będą indywidualne projekty prac magisterskich każdego uczestnika. Systematycznie dyskutowane będą propozycje tematów przedkładane przez studentów, które wynikać będą z ich zainteresowań. W zakresie problematyki międzynarodowej XX oraz przełomu XX/XXI wieku możliwe jest formułowanie tematów o charakterze interdyscyplinarnym łączących w sobie elementy politologiczne z zagadnieniami socjologicznymi, historycznymi, kulturoznawczymi, prawnymi i administracyjnymi. Tematy poszczególnych prac dotyczyć mogą zarówno relacji międzynarodowych rozgrywających się w Europie i na świecie w
ujęciu dwustronnym jak i wielostronnym. Aspekty polityki międzynarodowej w ujęciu globalnym jak i regionalnym a nawet lokalnym nie powinny być zbyt obszerne pod względem rozpiętości ram czasowych. Nie powinny być także przesycone mnogością wątków. Skoncentrowanie się na świadomie wybranych przez autora kwestiach i możliwie zwartych ramach czasowych wpłynąć powinno korzystnie na przejrzystość argumentacji oraz ostrość wyciąganych wniosków oraz przede wszystkim na osiągnięcie nowych wartości poznawczych.
Poniżej w ujęciu schematycznym podane zostały zagadnienia, w ramach których mogą zostać wyłaniane tematy prac magisterskich:
- Bezpieczeństwo międzynarodowe i konflikty zbrojne na świecie
- Organizacje międzynarodowe – funkcjonowanie i znaczenie w polityce
- Relacje międzynarodowe szczebla regionalnego, samorządowego i komunalnego
- Zjawiska polityczne o zasięgu międzynarodowym jak np. rewolucje czy zagrożenia terroryzmem
- Konflikty polityczne i religijne
- Separatyzmy w Europie i na świecie
- Migracje determinowane względami politycznymi, religijnymi i ekonomicznymi oraz ich skutki
- Polityka wewnętrzna państw europejskich, szczególnie niemieckiego obszaru językowego
- Systemy polityczne i partyjne w państwach europejskich, wybory i konstelacje polityczne
- Biografie wybranych polityków
- Relacje wybranych państw europejskich z państwami Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia, Korea)
- Relacje wybranych państw europejskich z USA i państwami Ameryki Łacińskiej ( Meksyk, Argentyna, Chile)
- Relacje wybranych państw europejskich z Rosją i państwami powstałymi po rozpadzie ZSRR
- Polityka wewnętrzna i zagraniczna Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu
- Antagonizmy i konflikty polityczne na Bliskim Wschodzie
- Usytuowanie państwa Izrael na arenie międzynarodowej
- Problemy mniejszości narodowych
- Oblicza antysemityzmu, ksenofobii, nietolerancji
- Wybrane zagadnienia polityki międzynarodowej doby „zimnej wojny”
- Rola i postrzeganie sportu w polityce
Powyższe zagadnienia mają jedynie charakter poglądowy.
Zapraszam na rozmowę w trakcie konsultacji lub po uzgodnieniu terminów drogą mailową.
Tadeusz Lebioda
tlebioda@op.pl