Program Erasmus+
OFERTA PROGRAMU ERASMUS+
W ramach programu możliwe są wyjazdy:
- Erasmus+ studia - wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni, wyjazd długoterminowy na 2-12 miesiący (więcej informacji: zob. regulamin Programu Erasmus+ oraz https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus/rekrutacja-na-wyjazdy-w-roku-20232024-studia).
- Wyjazdy krótkoterminowe - trwające 5-30 dni, z obowiązkową częścią wirtualną programu. Są to wyjazdy na zorganizowane działania np. BIP (Blended Intensive Programmes), rodzaj kursów intensywnych, szkołę letnią / szkołę zimową, staż lub inną krótką mobilność naukową (więcej informacji: zob. regulamin Programu Erasmus+ oraz https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus).
- Erasmus+ praktyki długoteminowe / praktyki absolwenckie - wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub organizacji, wyjazd długoterminowy od 2-12 miesięcy lub wyjazd absolwencki od 2-5 miesięcy. Rekrutacja ma charakter ciągły (więcej informacji: regulamin Programu Erasmus+ oraz https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus/erasmus-praktyki).
- Erasmus+ praktyki krótkoterminowe - trwające od 5 do 30 dni (NIE DOTYCZY DOKTORANTÓW). Oprócz praktyki za granicą wymagane jest zrealizowanie jej wirtualnego komponentu przed, w trakcie lub po zakończeniu praktyki (np. kursu, szkolenia online). Rekrutacja ma charakter ciągły (więcej informacji - zob. regulamin Programu Erasmus+ oraz https:/https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus/erasmus-praktyki/international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus/erasmus-praktyki).
Możliwości wyjazdów w ramach innych programów: https://inhttps://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/inne-wymianyternational.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/inne-wymiany
Rekrutacja regularna Erasmus+ (studia) na rok akademicki 2024 / 2025
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi dokumentami:
- REGULAMIN_ISM_POL_2024_25 (PDF / 2.57 Mb) !!!!
Uchwala-Rady-Wydzialu-Nauk-Spolecznych-z-dnia-25-stycznia-2019-r (PDF / 804.65 kb) !!!!
- https://international.uni.wroc.pl/sites/default/files/2020-11/Prezentacja%20Erasmus%2B2021_22.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=JdDZOdMbRjU
Lista dostępnych miejsc wraz z adresami e-mail do zagranicznych Koordynatorów Programu Erasmus Plus:
- ISM_Uczelnie-przyjmujace_2023-2024 (XLSX / 1.05 Mb) !!!! LISTA UCZELNI PARTNERSKICH
- https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus-studia/grant-erasmus GRANT Erasmus+/ kwestie finansowe
- WAŻNE!!!! Roskilde, Gandawa, Lipsk oraz Wiedeń przyjmują jedynie studentów programu European Master Global Studies
Etapy rekrutacji:
I ETAP – sprawdzenie językowe
Rozmowy kwalifikujące z języków obcych odbywają się w grudniu i styczniu w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
na ul. Nankiera 2/3. Terminy rozmów:
I termin - 08.12.2023 (zapisy od 29.11 - 05.12.2023)
II termin - 19.01.2024 (zapisy od 10.01 - 16.01.2024)
Zapisy na rozmowę kwalifikacyjną prowadzi sekretariat SPNJO.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie:
https://spnjo.uwr.edu.pl/polscy-studenci/
Sprawdzenie językowe nie dotyczy studentów, którzy studiują na kierunkach realizowanych w języku angielskim. Studenci, którzy posiadają certyfikaty językowe lub ukończyli lektorat językowy na poziomie B2II, nie mają obowiązku przystąpienia do rozmowy, ale muszą się skontaktować z sekretariatem SPNJO celem umieszczenia ich nazwisk na liście przekazywanej Koordynatorowi Programu Erasmus+.
II ETAP – rekrutacja w ISMB
do 18 lutego 2024 – przesłanie mailem kompletnej dokumentacji do Koordynatora Programu Erasmus+
26 lutego 2024 - ogłoszenie przez Koordynatora wyników rekrutacji drogą mailową i przyznanie Studentowi miejsca
wyjazdowego w USOSweb. Student uzupełnia dane w USOS i zatwierdza je. W późniejszym czasie
Biuro Współpracy Międzynarodowej (BWM) generuje link do aplikacji w bazie BWM
https://international-applications.uni.wroc.pl/ i przesyła go studentowi drogą mailową.
01 marca 2024 - zakończenie rekrutacji.
Dokumenty wymagane w rekrutacji:
- CV (tabelaryczne).
- Zaświadczenie z Dziekanatu o średniej ocen z toku studiów (na danym poziomie studiów). Można je uzyskać zwracając się do Dziekanatu mailowo z prośbą o wystawienie go w formacie PDF https:https://wns.uni.wroc.pl/Studenci/Pracownicy-dziekanatu?mod=Dziekanat&query=Pracownicy-dziekanatu//wns.uni.wroc.pl/Studenci/Pracownicy-dziekanatu?mod=Dziekanat&query=Pracownicy-dziekanatu.
- Oświadczenie dotyczące wcześniejszych wyjazdów (tzw. kapitał mobilności). Do pobrania tu: Oswiadczenie-dot-kapitalu_PL_Wzor (DOCX / 14.10 kb).
- List motywacyjny zawierający uzasadnienie wyjazdu. Należy w nim wskazać 5 uczelni zagranicznych w kolejności rankingowej oraz planowany semestr wyjazdu.
- Kserokopia certyfikatu językowego (jeśli Student nie uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej).
Kompletną dokumentację należy przesłać w JEDNYM mailu na adres Koordynatora: tomasz.waskiel2@uwr.edu.pl wpisując w tytule maila dane Studenta według wzoru: ERASMUS_IMIĘ_NAZWISKO.
PROSZĘ NIE SKŁADAĆ DOKUMENTÓW W SEKRETARIACIE. REKRUTACJA ODBYWA SIĘ ONLINE i TYLKO KOMPLETNA DOKUMENTACJA, PRZESŁANA W JEDNYM MAILU BĘDZIE BRANA POD UWAGĘ.
PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU NA STYPENDIUM
- do 30 czerwca (gdy wyjazd nastąpi w sem. zimowym 2024) / do 30 stycznia 2025 (wyjazd w sem. letnim 2025) - Student przygotowuje na swoim koncie w BWM Porozumienie o programie zajęć, ang. Learning Agreement (LA) na bazie oferty programowej, otrzymanej z zagranicznej uczelni. W tabeli A należy wpisać wybrane przedmioty z zakresu nauk społecznych, w tabeli B - przedmioty realizowane w programie studiów ISMB, przypadające w semestrze mobilności. Każda z tabel powinna zawierać przedmioty, których łączna wartość wynosi 30 ECTS w semestrze. Po wypełnieniu Learning Agreement Student powinien ZATWIERDZIĆ ten dokument w systemie, by wyświetlił się on w panelu Koordynatora celem złożenia przez niego elektronicznego podpisu.
- Learning Agreement należy obowiązkowo złożyć w Dziekanacie przed wyjazdem na stypendium. Powinien być podpisany przez Koordynatora ISMB, Koordynatora uczelni przyjmującej, a także przez Studenta.
- Studenci, którzy wyjeżdżają na stypendium Erasmus+ w trakcie trwania seminarium dyplomowego, zobowiązani są do złożenia w Dziekanacie w ciągu miesiąca od rozpoczęcia semestru:
- 1) wniosku o eksternistyczne zaliczenie przedmiotu w trakcie uczestnictwa w Programie Erasmus+ ( załącznik nr 1 do pobrania tu: Regulamin_RW-WNS-z-dnia-25-stycznia-2019-r (PDF / 240.63 kb) )
- 2) opinii promotora dotyczącej wyjazdu (do pobrania tu: Opinia-promotora (DOCX / 14.13 kb) )
- Jeżeli stypendium przypada na semestr, w którym Student zobowiązany jest do zaliczenia przedmiotu z wpisem warunkowym, może on
- 1) zrealizować ten przedmiot w trybie eksternistycznym, składając do Dziekana Wniosek o eksternistyczne zaliczenie przedmiotu (załącznik nr 1 do pobrania tu: Regulamin_RW-WNS-z-dnia-25-stycznia-2019-r (PDF / 240.63 kb) ), lub
- 2) złożyć w Dziekanacie wniosek o realizację tego przedmiotu w następnym roku akademickim (do pobrania tu: Wniosek-studenta-wpis-warunkowy (DOCX / 16.51 kb) ).
ZOBOWIĄZANIA STUDENTA W TRAKCIE POBYTU NA STYPENDIUM
- W przypadku wprowadzenia zmian do Porozumienia o programie zajęć po przyjeździe na uczelnię zagraniczną, (gdy np. godziny wybranych zajęć się nakładają i powstaje potrzeba zamiany wybranych przedmiotów na inne), Student sporządza aneks do wcześniejszej umowy na swoim indywidualnym koncie, przygotowując dokument Changes to Learning Agreement (CHtoLA). Dokument ten Student zobowiązany jest przesłać (z podpisem własnym, Koordynatora ISMB i Koordynatora uczelni zagranicznej) do Dziekanatu WNS w ciągu miesiąca od rozpoczęcia studiów na zagranicznej uczelni.
- Dodatkowe informacje na temat ewentualnego przedłużenia stypendium, wysokości grantów i ubezpieczenia na nowy semestr można znaleźć tu: https://https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus-studiainternational.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus-studia
ZOBOWIĄZANIA STUDENTA PO POWROCIE ZE STYPENDIUM
- Certyfikat osiągnięć studenta, wypełniony w języku polskim, zatwierdzony przez Koordynatora (załącznik nr 2 do pobrania tu: Regulamin_RW-WNS-z-dnia-25-stycznia-2019-r (PDF / 240.63 kb) - OBOWIĄZKOWO
- Transcript of Records (ToR) - dokument otrzymany z uczelni zagranicznej - OBOWIĄZKOWO
- Wniosek studenta, dot. uzupełnienia deficytu punktów ECTS - OPCJONALNIE, dotyczy Studentów, którzy na wyjeździe uzyskali mniej niż 30 ECTS (załącznik nr 3 do pobrania tu: Regulamin_RW-WNS-z-dnia-25-stycznia-2019-r (PDF / 240.63 kb) )
W celu przeliczenia ocen w Certyfikacie osiągnięć (załącznik nr 2 Regulaminu RW WNS) uzyskanych na uczelni zagranicznej na oceny obowiązujące w systemie polskim - proszę kierować się poniższymi wskazówkami:
Student zobowiązany jest do rozliczenia stypendium osobno w Dziekanacie WNS oraz w Biurze Współpracy MIędzynarodowej.
Warunki rozliczenia się z BWM opisane są na stronie: https:https://international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus-studia//international.uni.wroc.pl/wymiana-wyjazdy/erasmus-studia
INFORMACJE DODATKOWE
- Biuro Współpracy Międzynarodowej wymaga od Studentów uzyskania minimum 20 ECTS, by rozliczyć stypendium od strony finansowej. Natomiast uzyskanie 30 ECTS jest wymagane od strony naukowej, by Student zaliczył semestr.
- POMOCNE DOKUMENTY - tu znajdziesz wykaz wszystkich zobowiązań Studenta przed, w trakcie i po powrocie ze stypendium: Deklaracja-studenta (DOCX / 19.69 kb)
Ewentualne pytania (studenci wyjeżdżający) proszę kierować do Koordynatora Programu Erasmus+
dr Tomasz Waśkiel e-mail: tomasz.waskiel2@uwr.edu.pl (od 01.11.2023)