Seminarium dyplomowe – bezpieczeństwo narodowe studia stacjonarne - dr Tomasz Szyszlak
Dr Tomasz Szyszlak jest nauczycielem akademickim związanym z Zakładem Badań Wschodnich. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Polskiej Akademii Nauk. Autor blisko osiemdziesięciu prac naukowych, w tym trzech monografii (dwie we współautorstwie), redaktor sześciu prac zbiorowych, redaktor naczelny rocznika „Wschodnioznawstwo” (ISSN 2082-7695), członek redakcji wydawanego w Zaporożu półrocznika „Культурологічний вісник” (ISSN 2413-2284) oraz „Roczników Studenckich Akademii Wojsk Lądowych” (ISSN 2544-7262). Gościnnie wykładał na Bułgarskiej Akademii Nauk, na uczelniach w Czechach, na Litwie, w Niemczech, Rosji i na Ukrainie, a także na Uniwersytecie Opolskim. W swojej pracy dydaktycznej w charakterze promotora pomocniczego wypromował dwóch doktorów nauk społecznych, jak również samodzielnie blisko pięćdziesięciu licencjatów bezpieczeństwa narodowego.
Zakres tematyczny seminarium licencjackiego w roku akademickim 2023/24:
- Bezpieczeństwo społeczności lokalnych (m.in. poczucie bezpieczeństwa, programy prewencyjne, rola szkoły w kreowaniu bezpieczeństwa, rola policji w kreowaniu bezpieczeństwa)
- Gmina i powiat w systemie bezpieczeństwa narodowego (m.in. bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo pożarowe, kompetencje i działania wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty w zakresie bezpieczeństwa)
- Instytucje bezpieczeństwa (straże, inspekcje i służby) w wymiarze lokalnym (gminnym, powiatowym i wojewódzkim)
- Organizacje pozarządowe w systemie bezpieczeństwa narodowego (m.in. ochotnicze straże pożarne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, organizacje strzeleckie, Liga Obrony Kraju)
- Bezpieczeństwo zdrowotne (m.in. organizacja systemu, programy profilaktyczne, przestępczość farmaceutyczna)
- Problemy demograficzne w wymiarze lokalnym (gminnym i powiatowym), regionalnym (wojewódzkim), krajowym i międzynarodowym oraz ich wpływ na bezpieczeństwo
Powyższy zakres tematyczny dotyczy zarówno Polski, jak i innych państw, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnym wsparciem będą się cieszyć tematy wymagające własnych badań w terenie. Student uzyska wiedzę i pomoc w zakresie zastosowania w pracy jakościowych i ilościowych metod badań społecznych, w tym wywiadów, ankiet czy sondaży.